טכניקות קדרות מומלצות למתחילים

קיימות טכניקות שונות לקדרות. אם מעולם לא עסקתם בכך אך אתם מעוניינים ללמוד את הטכניקות השונות, תוכלו למצוא לא מעט סדנאות וקורסים נהדרים, החושפים את המשתתפים בהם אל שיטות העבודה השונות ואל הטכניקות, שחלקן נחשבות לעתיקות במיוחד ואילו אחרות לחדשניות יותר. הנה כמה מטכניקות הקדרות המתאימות במיוחד למתחילים ומוצעות על ידי מורים שונים בארץ. 

הכנת כלים גדולים באמצעות אובניים

אם תחום הפיסול מעניין אתכם ובמיוחד קורס קדרות, תוכלו למצוא, כאמור, לא מעט מסלולי לימוד שונים, המתאימים במיוחד למתחילים. אחת האפשרויות המוצעת כיום היא פיסול של כלים גדולים באמצעות אובניים. האובניים הינם מכשיר מיוחד, הבנוי כמעין גלגל, ונחשב לאחד מכלי הקדרות העתיקים ביותר. פסלים רבים, המבצעים עבודות קדרות שונות, משתמשים באבניים ליצירת כלים בגדלים שונים, ובעיקר גם כשמדובר בכלים גדולים מאד. בעזרת האובניים, שקיימים למעלה מחמשת אלפים שנה, ניתן, במסגרת לימודים אלה, ליצור כלים גדולים באופן עצמאי, בשלל של סגנונות וצבעים שונים. בנוסף, ניתן להתנסות בנפחים שונים וכן ללמוד כיצד להשתמש נכון יותר בצבע על מנת לקבל את התוצאה הסופית הרצויה. 

קדרות תוך שימוש בחומרים טבעיים ובהשראת הטבע

אין כמו הטבע, ובעיקר המדבר, כדי לשמש כמקור השראה ליצירה ובמיוחד לפיסול. אפשר למצוא לימודי קדרות המתקיימים כולם בטבע, או בהשראת הטבע והסביבה כולה וחושפים את המשתתפים אל צורות הנוף המקיפות אותנו מכל עבר ואל האפשרות להשתמש בהן בעת יצירת הפסל או הכלי. קיימות שיטות קדרות שונות, הנחשבות לעתיקות במיוחד. במסגרת קורס זה ניתן להשתמש באחת השיטות המוכרות, העושה שימוש בתהליך השרפה כחלק מתהליך היצירה. זוהי שיטה יפנית עתיקה מאד בעזרתה ניתן ליצור שלל של כלי חימר יפהפיים בגדלים שונים, צורות וסגנונות. זוהי הזדמנות נפלאה להיחשף אל החומר המיוחד הזה, שהינו חלק בלתי נפרד מהנוף והטבע הסובב אותנו. 

קדרות באמצעות עישון ושריפה

קורס קדרות נוסף, המתאים גם הוא למתחילים, כולל, במסגרתו, שימוש בשרפה ובעישון לצורך יצירת הכלי או הפסל. באמצעות תהליכים אלה ניתן ליצור מבחר של כלים שונים, תוך שילוב טכניקות נוספות. קורס זה חושף את המשתתפים אל האמנות הייחודית הזו ואל שיטת העבודה העתיקה גם כן, אך מאפשר לבטא רעיונות אישיים ייחודית בדרכים רבות. האפשרות ליצור מהחומר פסל מיוחד או כלי בכל גודל מהווה יתרון עצום עבור התלמיד, שמעולם לא פגש את שיטת עבודה זו או את החומר עצמו, וכן גם כדרך נפלאה לביטוי עצמי. 
 
לסיכום, ניתן לראות כי טכניקת הקדרות המקובלת ביותר כיום היא דווקא בהתאם לזו שקיימת כבר אלפי שנים. האפשרות לקחת חלק בקורסים אלה חושפת את המשתתפים אל יתרונותיו הרבים וגמישותו של החומר וכן אל שיטות העבודה היעילות ביותר, שלמרות שאינן כוללות אמצעים טכנולוגיים חדשניים, מוכיחות את עצמן שוב ושוב ובעיקר מאפשרות ליהנות מתוצאות נפלאות.